Oczywiście w KSP aprobują to bezpodstawne, z palca wyssane twierdzenie o nieprzysługiwaniu pokrzywdzonemu prawa do wglądu w akta sprawy o wykroczenie, która jest na etapie policyjnych czynności wyjaśniających.
Ponadto próbują z zasady jednego toru postępowania (wszczętego jakimś pismem) wywodzić, że rzekomo nie przysługuje skarga z działu VIII k.p.a., co jest nieprawdą, zaś już szczególnie rażące są próby wywodzenia z litery prawa takiego zakazu. Żaden przepis prawa, w tym w szczególności nie art. 240 k.p.a., dla osoby umiejącej czytać nie zawiera zakazu skarżenia do policyjnego kierownictwa niereprezentatywnych teorii prawnych godzących w pokrzywdzonego na zasadzie niewywiązywania się Policji z jej czynności administracyjnych (takich, jak okazywanie akt).
- odpowiedź KSP.jpg (186.53 KiB) Przejrzano 20321 razy
Wspomniany przez policjanta art. 240
Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczy wyparcia prawa do skargi z działu VIII k.p.a. prawem szczególnym w przypadku spraw ustawodawczych, sądowniczych, jak również
takich, które można rozwiązać na drodze postępowania administracyjnego objętego Ordynacją podatkową lub postępowania karnoskarbowego, lub spraw związanych z polskimi przedstawicielstwami dyplomatycznymi i konsulatami (to ostatnie wg: art. 3 §1-2 k.p.a., do których ten przepis odsyła).
Komendant Policji niewątpliwie jest organem administracji publicznej (art. 6 ust. 1
Ustawy o Policji), toteż powyższy przepis nie ma zastosowania. Nie występuje bowiem ani "niepodleganie rozpatrzeniu według przepisów kodeksu (art. 3 §1 i 2)", ani "nienależenie do właściwości organów administracji publicznej", wymienione w tekście przepisu:
Art. 240. Gdy skarga dotyczy sprawy, która nie podlega rozpatrzeniu według przepisów kodeksu (art. 3 § 1 i 2) albo nie należy do właściwości organów administracji publicznej, przepisy art. 233–239 stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem, że w miejsce pozostałych przepisów kodeksu stosuje się przepisy postępowania właściwego dla danej sprawy.
Poza tym przepisy postępowania właściwego można by stosować, gdyby one istniały, natomiast nie ma szczególnych przepisów o skardze na czynność Policji w postępowaniu o wykroczenie. Jest przepis o zażaleniu, można by go stosować, ale właśnie nie ma podstawy, by on wypierał prawo do skargi, bo tak jest tylko wtedy, gdy ww. art. 240 k.p.a. ma zastosowanie. Natomiast tutaj, jak pokazałem, właśnie nie ma on zastosowania, bo nie zachodzi wyłączenie spod władzy kodeksu k.p.a. (art. 3 § 1 i 2) -- dotyczące tylko spraw z Ordynacji podatkowej, karnoskarbowych i dotyczących dyplomacji -- ani nie zachodzi sytuacja, że zagwarantowanie właściwego procedowania spraw o wykroczenia prawo wyłącza z zakresu obowiązków komendanta (czyli z jego tzw. właściwości). Komendant zaś jest organem administracji publicznej.
PS Ustawa o Policji jest z dnia, który odpowiada dacie urodzin zamordowanego polityka III RP Jacka Dębskiego (ministra Sp...r..., tzn. rozgrywek), jak również dacie, w której może moja mama miałaby zostać zabita wedle
teorii wyjaśnionej tutaj na s. 71 pisma (które się wyświetli po kliknięciu tutaj obok).